Za przygotowanie samochodu ciężarowego do wyjazdu w trasę odpowiedzialny jest zarówno sam jego kierowca jak i właściciel floty przewozowej. Powinni oni dobrze sprawdzić jego stan techniczny oraz przygotować odpowiedni plan przejazdu pozwalający na szybką realizację zlecenia. Pomyśleć należy także o dobrym wyposażeniu kabiny i zapewnieniu kierowcy dostępu do odpowiednich części do samochodów ciężarowych oraz dodatkowych akcesoriów po które będzie on sięgał podczas jazdy.

Ocena stanu technicznego pojazdu ciężarowego

Podstawową ocenę stanu technicznego pojazdu ciężarowego może wydać sam jego kierowca. Jeżeli spędził już na trasie wiele dni przy wykorzystaniu konkretnego tira, to na pewno od razu zauważy zaistnienie problemu z pracą siłownika hamulca czy amortyzatorów. Nawet jeżeli nie będzie mógł samodzielnie dokonać ich naprawy, to opisane przez niego spostrzeżenia pozwolą mechanikowi na szybki serwis tych części pojazdu ciężarowego. Podobnie jest w przypadku usterek do jakich doszło w zakresie samochodowej elektroniki, ponieważ większości z nich przypisane są odpowiednie komunikaty wyświetlane kierowcy podczas jazdy. To wszystko sprawia, że nie trzeba opóźniać momentu wyjazdu w trasę tira, który wymaga niewielkiej ingerencji mechanika samochodowego. Wszelkie poważniejsze awarie będą musiały zostać naprawione w dobrze wyposażonym warsztacie, który w swoim asortymencie posiada bardziej specjalistyczne części i narzędzia to tirów pozwalające na przykład na regenerację siłownika podnoszenia kabiny.

Wizyty w warsztacie wymagać może również konieczność okresowego sprawdzenia stanu ogumienia, ponieważ mechanicy przy wykorzystaniu odpowiednich podnośników hydraulicznych i specjalistycznych narzędzi będą w stanie znacznie szybciej dokonać wymiany opon, jeżeli stwierdzą zaistnienie takiej konieczności. Doradzą również kierowcy, jakiego rodzaju akcesoria do kabiny mogą wpłynąć na poprawę jego komfortu podczas jazdy. Znaleźć mogą się wśród nich półki RTV i najlepszej jakości zasłony oraz opakowania na narzędzia.