Po drogach całego świata codziennie poruszają się miliony samochodów ciężarowych. W rzece pojazdów uwagę fana motoryzacji zwracają nie tylko pojedyncze, nietuzinkowe samochody osobowe, ale i modyfikowane z pomysłem i niejednokrotnie z prawdziwą fantazją ciężarówki. Niejedną osobę zastanawia, co skłania właścicieli tirów do zmiany wyglądu swoich pojazdów.

Warto zacząć od faktu, że dla wielu kierowców samochodów ciężarowych, zwłaszcza w transporcie międzynarodowym, kabina tira jest nie tylko miejscem wielogodzinnej pracy, ale – co równie ważne – także drugim domem. To sprawia, że chcą się tu czuć komfortowo a podczas przerw w pracy odprężyć i wygodnie wypocząć. Z pomocą przychodzą więc różne akcesoria tir ułatwiające i umilające życie na tej małej przestrzeni. Podstawowymi dodatkami do wnętrza kabiny są akcesoryjne półki z szufladami i oświetleniem, dywaniki pod nogi, dedykowane zasłony do kabiny czy narzuty na łóżka. Oczywiście pomysłowych i funkcjonalnych gadżetów jest o wiele więcej, o czym można przekonać się odwiedzając sklep z częściami do ciężarówek.

Dodać trzeba także, że modyfikacje samochodu ciężarowego nie kończą się na jego wnętrzu – istnieje bowiem wiele sposobów, aby zmienić wygląd zewnętrzny i sprawić, aby nie dało się pomylić danego egzemplarza z żadnym innym. W tym celu na kabinach montowane są dedykowane spojlery, masywne orurowania z błyszczącej stali nierdzewnej oraz rzędy akcesoryjnych reflektorów dalekosiężnych czy lamp przeciwmgłowych. Nierzadko właściciele zmieniają seryjne lampy zespolone na takie o atrakcyjniejszym wyglądzie, montują nierdzewne kołpaki kół, zlecają oklejanie kabin w fantazyjne wzory bądź nawet tworzą unikatowe, inspirowane modą panującą w Stanach Zjednoczonych artystyczne malowidła.

 

Również naczepy bywają przez swych właścicieli przyozdabiane nie tylko ciekawą grafiką, ale i rzędami ledowych, pomarańczowych bądź czerwonych lamp obrysowych. Warto dodać, że takie modyfikacje tworzą nie tylko atrakcyjny wygląd, ale i znacznie podnoszą widoczność ciężarówki po zmroku. Można zatem powiedzieć, że ingerowanie w wygląd zewnętrzny tira może łączyć przyjemne z pożytecznym.