W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie sprawny transport towarów bez przedsiębiorstw posiadających flotę nowoczesnych samochodów ciężarowych. W pojemnych naczepach pomieścić można liczne ładunki, a odpowiednio zaplanowana trasa gwarantuje brak pustych przejazdów. Oczywiście ważne jest też bezpieczeństwo ładunków w trasie. Duże doświadczenie kierowców samochodów ciężarowych oraz nowoczesne pojazdy do ich dyspozycji to jednak nie wszystko. Nie mniej istotne jest prawidłowe załadowanie naczepy.

Zasady prawidłowego załadunku określają odpowiednie przepisy obowiązującego prawa. Przede wszystkim nie wolno przekraczać dopuszczalnej masy załadunkowej – w przeciwnym razie grozi to uszkodzeniem tira i powoduje zagrożenie poważnymi w skutkach wypadkami. Kolejna istotna kwestia to rozłożenie poszczególnych towarów w taki sposób, aby każda z osi pojazdu obciążona została w taki sam sposób. Pamiętać przy tym należy, że samochody ciężarowe podczas jednego przejazdu mogą transportować ładunki o zróżnicowanej wadze, dlatego planując rozmieszczenie ich na naczepie, ważne jest kierowanie się nie objętością pakunków, ale ich ciężarem.

Warto wspomnieć, że prawidłowe załadowanie ciężarówki nie tylko zapewnia bezpieczeństwo i wpływa na prowadzenie tira, ale też decyduje o przebiegu kontroli drogowej dokonywanej przez policję bądź Inspekcję Transportu Drogowego. W razie nieprawidłowości trzeba liczyć się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Kiedy towar zostanie już załadowany i we właściwy sposób rozmieszczony na naczepie, ważne jest jego zamocowanie. Nietrudno sobie wyobrazić, że przemieszczający się podczas jazdy towar o niemałej wadze w znaczący sposób wpływa na prowadzanie auta, a tym samym na bezpieczeństwo kierowcy, innych uczestników ruchu, a wreszcie samego ładunku. Solidne pasy transportowe, kątowniki zapewniające równomierny nacisk na ładunek i maty antypoślizgowe to akcesoria tir, dzięki którym można zabezpieczyć przewożony ładunek przed przesuwaniem się.