Flota pojazdów ciężarowych może generować wysokie zyski tylko wtedy, gdy odpowiednio się o nią zadba i utrzyma w należytej kondycji. Na relatywnie wysokie koszty utrzymania samochodu ciężarowego składają się nie tylko obowiązkowe ubezpieczenia, opłaty drogowe czy paliwo, ale przede wszystkim wydatki związane z codzienną eksploatacją.

Na serwisie samochodu ciężarowego nie należy oszczędzać, ponieważ konsekwencje zaniedbań często okazują się znacznie bardziej kosztowne niż regularny serwis. Warto zatem na bieżąco kontrolować stan mechaniczny i wizualny samochodów ciężarowych oraz akcesoriów TIR, równie ważnych i niezbędnych w utrzymywanej flocie. W szczególności zwracać uwagę należy na pasy transportowe, ich ilość oraz kondycję, ponieważ należycie zabezpieczony, stabilny ładunek zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy. Dodać należy, że sposób zabezpieczenia towaru nierzadko bywa przedmiotem kontroli drogowych, a niewłaściwe lub niewystarczające użycie pasów transportowych może wiązać się z wysokimi karami finansowymi. Równie ważne jest dbanie o stan ogumienia, oświetlenia i wszystkich układów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania samochodu ciężarowego.

 

Aby flota pojazdów nie sprawiała przykrych niespodzianek, ważne jest, aby dysponować właściwie przygotowanym, profesjonalnym stanowiskiem naprawczym. Podstawą są wygodny kanał, komplet kluczy, nierzadko komputer diagnostyczny, kompresor umożliwiający korzystanie z wielu specjalistycznych narzędzi i oczywiście solidny, bezpieczny podnośnik hydrauliczny. Ten ostatni umożliwia wiele prac serwisowych związanych z układem hamulcowym, kierowniczym czy zawieszeniem i jest absolutnie niezbędny w każdym warsztacie samochodowym.

Aby z powodzeniem utrzymywać flotę pojazdów, należy zawczasu także podjąć współpracę z zaufaną hurtownią części do ciężarówek. Szeroki wybór dobrej jakości części eksploatacyjnych oraz fachowe doradztwo znacznie ułatwiają przywrócenie sprawności autom i pozwalają optymalizować koszty utrzymania floty i skracać czas naprawy pojazdów.