Zdecydowana większość kierowców myśląc o przygotowaniu samochodu do sezonu jesienno-zimowego skupia się głównie na kwestii zmiany opon z letnich na zimowe. W rzeczywistości jednak również inne podzespoły i elementy wymagają kontroli i ewentualnej wymiany. Jakie części tir należy sprawdzić przed rozpoczęciem zimy?

W okresie jesienno-zimowym poważnym problemem wpływającym na zwiększenie ryzyka wypadku jest niesprzyjająca pogoda. Dotyczy to nie tylko oblodzonej nawierzchni, ale też ograniczonej widoczności spowodowanej opadami mokrego śniegu czy deszczu. Trzeba też pamiętać o znacznie wcześniej zapadającym zmierzchu, dlatego kluczowe znaczenie ma dbałość o światła ciężarówki oraz jej szybę przednią. W wyniku eksploatacji pojazdu klosze lamp ulegają stopniowemu zużyciu. Niewielkie kamienie czy śmieci podnoszone przez koła innych samochodów wraz z upływem czasu powodują powstawanie kolejnych rys i uszkodzeń, co przyczynia się do zmatowienia lamp. Nierzadko uszkodzenia spowodowane są także nieprawidłową konserwacją. Wycieranie zanieczyszczeń suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym sprawia, że ściera się warstwa bezbarwnego lakieru, a w efekcie lampa zespolona staje się matowa i nie zapewnia już odpowiednio silnego oświetlenia. Wraz z upływem czasu zniszczeniom ulegać mogą również odbłyśniki. Przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego warto więc zweryfikować stan lamp i w razie potrzeby podjąć decyzję o ich renowacji lub wymianie.

Chociaż oślepiające słońce kojarzy się z latem, również zimą może ono stanowić problem, zwłaszcza rankiem i o zmierzchu, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Osłony przeciwsłoneczne czy inne akcesoria tir się w tym przypadku nie sprawdzą, a efekt oślepienia potęgują rysy na szybie powstające w wyniku nieprawidłowego korzystania z wycieraczek albo uszkodzenia ich piór. Włączając je należy więc używać nieco więcej płynu do spryskiwaczy i regularnie czyścić gumowe pióra – przymarznięte grudki brudu i lodu również przyczyniają się do powstawania uszkodzeń.